Receta e ditës - Fasule me pastërma dhe brokoli me qiqra në tigan /Pjesa e dytë

20 Janar 2020, 12:20

Brokoli me qiqra në tigan

Përbërësit:

400 gr brokoli

2 lugë gjelle vaj ulliri

1/2 qepë

3 thelpinj hudhra

1 lugë kafe kumin

1 lugë kafe piper i kuq i ëmbël

1/2 filxhan kafeje lëng perimesh

12 domate qershi

1 kuti qiqra

Kripë dhe piper i zi

1 filxhan çaji kuinoa të gatuara

Përgatitja:

Vendosim tenxheren dhe ujin të valuar me kripë dhe lëmë brokolin të ziejë për 3 minuta.

Në një tigan ngrohim 2 lugë gjelle vaj ulliri, shtojmë ½ e qepës të grirë hollë në kubikë të vegjël dhe e kaurdisim derisa të zbutet mirë, shtojmë 3 thelpinj hudhra të grirë hollë dhe vazhdojmë përzierjen përsëri , shtojmë 1 lugë gjelle kumin, 1 lugë kafe piper të kuq të ëmbël, brokolin të grirë ose aldent, ½  filxhan kafeje me lëng perimesh, kripë, piper të zi, domate qershi, qiqrat. Kontrollojmë shijen për kripë dhe piper. Shtojmë kuinoat e gatuara, I përziejmë dhe I shërbejmë menjëherë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha