Receta e ditës - Fasule me pastërma dhe brokoli me qiqra në tigan /Pjesa e parë

20 Janar, 12:21

Fasule me pastërma

Përbërësit:

400 gr fasule

4 copa pastërma

Vaj ulliri

1 thelpi hudhër

2 qepë mesatare

1 lugë gjelle salcë

1 lugë kafeje piper i kuq

1 spec pikant

Kripë dhe piper i kuq

Përgatitja:

Fillimisht vendosim copat e pastërmasë në ujë që të largojmë kripën e tepërt për 1-2 orë. Ndërkohë fasulet I vendosim në darkë në ujë ose I shpëlajmë dhe I japim një valë për 10 minuta derisa të shohim që nuk rrinë në sipërfaqe të ujit.

Derdhim ujin dhe I vendosim në një tenxhere me ujë për të zierë.

Ndërkohë në një tigan ngrohim vajin dhe shtojmë fillimisht hudhrën të grirë imët, qepën dhe I kaurdisim derisa qepa të jetë transparente dhe të jetë e zhytur mirë duke I hedhur herë pas here pak ujë.

Shojmë 1 lugë gjelle salcë, piper të kuq dhe i përziejmë duke shtuar përsëri pak ujë.

Shtojmë qepën e gatuar në tenxheren me fasule, copat e mishit të thatë, 1 lugë çaji kripë, specin pikant dhe I lëmë të ziejnë derisa fasulet dhe mishi të kenë zierë plotësisht dhe lëngu të jetë trashur. I shërbejmë të ngrohta me turshitë që preferoni.

Programe të tjera

Shiko të gjitha