Receta e ditës - Kaneloni me gjizë e spinaq dhe supë me krem selino / Pjesa e dytë

11 Tetor 2018, 15:28

Receta e dytë: Supë krem selino

Përbërësit:

400 gr selino

½ qepë

250 gr patate

700 ml lëng perime

1 gotë qumësht

3 lugë gjelle parmixhan i grirë

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe shtojmë në të qepën e grirë hollë dhe e kaurdisim për 3 minuta. Shtojmë më pas patatet në kubikë të vegjël dhe selinonë e pastruar nga fijet dhe prerë hollë së bashku me gjethet e saj. I trazojmë perimet për 2-3 minuta në tenxhere dhe më pas shtojmë lëngun  e perimeve, ose të pulës nëse dëshironi. I lëmë perimet të ziejnë për 15-20 minuta.

Pasi të kalojë kjo kohë, e kalojmë supën në blender dore dhe e kthejmë atë në krem. Shtojmë në supë dhe 1 gotë qumësht, djathin parmixhan dhe e vendosim tenxheren në zjarr sat ë flluskojë. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe është gati për tu servirur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha