Receta e ditës - Qofte me pulë dhe pure patate të pjekura në furrë dhe pankek i copëtuar me salcë kumbulle / Pjesa e dytë

1 Tetor 2019, 13:35

Receta e dytë

Pankek i copëtuar me salcë kumbulle

Përbërësit:

-3 kokrra vezë

-30 gram sheqer

-vanilje

-1/4 lugë kafe kripë

-375 mililitër qumësht

-30 gram mish I thatë

-I lugë gjelle rum

-40 gram gjalp plus sheqer pluhur

Salca me kumbull

-80 gram sheqer

-400 gram kumbullla

-1 shkop kanelle

Fillimisht vendosim rrushin e thatë të zbutet në rum, 30 min, në një tigan karamelizojmë sheqerin dhe shtojnë kumbullat në feta plus një shkop kanelle dhe i lëmë të marrin valë për 10 min derisa lëngu të trashet.

-Ndërkohë ndajmë vezët të verdhat nga të bardhat, tek tasi I të verdhave të vezëve shtojmë sheqerin, vaniljen pak fare kripë, qumështin , miellin, i trazojmë sa të na fitohet një masë homogjene.

Rrahim të bardhat e vezëve dhe i bëjmë marengë dhe lugë dhe i shtojmë tek brumi i mëparshëm dhe i trazojmë me tel dore, shtojmë rrushin e thatë dhe I përziejmë përsëri me tel.

Ndërkohë vendosim në tigan të thellë gjalpin dhe e shkrijmë. Shtojmë ½ e brumit dhe e pjekim për 5 minuta, e ndajmë në lugë në katër pjesë dhe e kthejme në një spetull duke e copëtuar më pas pothuajse në copa të një kafshate, e pjekim duke krijuar një shtresë krokante nga jashte dhe të lehtë nga Brenda.

Gjatë kësaj kohe salcën e kemi larguar dhe ftohur,shërbejmë në piatë ¼ e tiganit me salcë kumbulle duke e spërkatur ëmbëlsirën me sheqer pluhur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha