Receta e ditës -Supë me thjerrëza dhe domate,supë dimri me oriz dhe patate / Pjesa e dytë

6 Janar 2020, 11:28

Supë dimri me oriz, presh dhe patate

Përbërësit:

1 filxhan çaji oriz (120 gr)

Vaj ulliri

2 presh (vetëm pjesa e bardhë)

3 patate

1.5 l lëng mishi

4 lugë gjelle parmixhan i grirë

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Vendosim tenxheren me lëng mishi që të valojë. Ngrohim në tenxhere 3 lugë gjelle vaj ulliri dhe shtojmë në të pjesën e bardhë të preshit të prerë në unaza shumë të holla. I kaurdisim derisa preshi të ulë volumin.

Shtojmë patatet e prera në kubikë të vegjël me brinjë 1 cm dhe i përziejmë së bashku me preshin.

Shtojmë lëngun e mishit dhe i lëmë patatet të ziejnë për 5 minuta. (Nëse patatet i prisni më të mëdha, i lëmë 10 minuta.)

Shtojmë orizin e shpëlarë, i përziejmë së bashku dhe i lëmë të ziejnë dhe dhe për 12-15 minuta të tjera. Në fund shohim që është bërë një supë e trashë dhe kremoze. Shtojmë një lugë gjelle vaj, parmixhan të grirë hollë, piper të zi nga mulliri, e lëmë parmixhanin të shkrijë për 2-3 minuta dhe e shërbejmë supën të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha