Receta e ditës - Tavë Elbasani dhe rizoto me spinaq e shegë / Pjesa e parë

13 Dhjetor 2019, 12:43

Tavë Elbasani

Përbërësit:

4-6 racione mish (qingji ose dashi)

2 lugë gjelle gjalp

2-3 kokrra vezë

5 gota kos

2 lugë gjelle miell

1.5 lugë gjelle oriz

Kripë

1/2 lugë kafe piper i kuq

Përgatitja:

Fillimisht pastrojmë mishin dhe vendosim copat në tepsi. (kur kemi mish qingji)

Vendosim në tepsi pak gjalp dhe mbi copat e mishin po ashtu nga një copë gjalp dhe shtojmë në të pak ujë. E vendosim në furrë derisa mishi të piqet, por jo të thahet në tavë, duhet të mbetet pak lëng. Nëse do të gatuajmë me mish dashi fillimisht do ti japim një zierje. Në një tenxhere me pak gjalp kaurdisim miellin, por jo ti japim ngjyrë. Shtojmë lëngun e mishit, (1 ½ gotë uji), e lëmë në zjarr derisa të marrë valë dhe të na formohet një salcë e trashë. E largojmë nga zjarri, e lëmë t’i bjerë pak temperatura dhe më pas shtojmë kosin, vezët e përziera, kripën dhe i trazojmë bashkë.

Në tavë hidhet orizi gjysmë i zier, vendosim copat e mishit dhe shtojmë mbi të kremin e përgatitur me miell dhe kos, vendosim disa copa të vogla gjalpi, pak piper të kuq, e spërkasim lehtë dhe e vendosim në furrë në temperaturë 18 gradë Celsius. 

Programe të tjera

Shiko të gjitha