Receta e ditës - Tavë me fasule pllaqi dhe Byreçka me palaçinka / Pjesa e parë

5 Nëntor 2019, 11:58

Tavë me fasule pllaqi

Përbërësit:

400 gr fasule pllaqi

1 qepë

300 gr pure domate

1 lugë çaji piper i kuq

2 karrota

5-6 thelpinj hudhra

Kripë dhe piper i zi

Piper pikant

1 lugë kafe sheqer

 Rigon

Nenexhik

Majdanoz

Përgatitja:

Lajmë fasulet dhe i vendosim në tas, i mbulojmë me ujë dhe i lëmë gjithë natën të zbuten.

I shpëlajmë dhe pasi ti mbulojmë me ujë i vendosim për të zierë.

Ndërkohë në një tigan ngrohim vajin e ullirit dhe pasi të shtojmë qepën e kacvardisim mirë derisa të zverdhet, shtojmë karrotën të prerë në feta, hushrat, purenë e domates dhe I përziejmë të gjitha së bashku. E lëmë qepën dhe domaten për të zierë 5 minuta. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe pipër të kuq apo pak spec pikant nëse dëshironi, nenexhik dhe rigon. Shtojmë dhe fasulet, jo të ziera plotësisht, një gotë e gjysmë lëng mishi dhe vendosim tavën në furrë, në temeraturë 180 gradë Celsius, për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha