Receta e ditës - Tavë me patate e mish të grirë dhe supë krem presh me kos / Pjesa e dytë

29 Janar 2020, 13:01

Supë krem presh me kos

Përbërësit:

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 presh mesatar

2 thelpi hudhër

2 patate mesatare

400 gr kos

2 të verdha veze

3 lugë gjelle limon

2 lugë gjelle gjalp

1 lugë piper i kuq

Koper

Përgatitja:

Presim preshin horizontalisht dhe e shpërndajmë atë mirë, e presim preshi hollë hollë. E lëmë të ziejë atë për 12-15 minuta. Shtojmë te preshi dhe patatet e e prera në kubikë të vegjël.

Pasi të ketë zier preshi dhe patatja, e kalojmë në blender supën duke e kthyer atë në krem.

Në një tas rrahim 2 të verdha veze, shtojmë limon, kosin dhe i përziejmë së bashku. Pasi largojmë supën nga zjarri shtojmë lugë lugë supën te tasi me kos duke e trazuar vazhdimisht i bashkojmë pastaj në tasin e supës. Mund ta shërbejmë duke e spërkatur me pak vaj ulliri , koper ose shkrijmë pak gjalp, e përziejmë me piper të kuq dhe shtojmë nga një lugë në pjatën e servirur. Ju mund të shijoni atë që preferoni më shumë. Ju bëftë mirë!

Programe të tjera