Receta e ditës - Tortë me mollë e krem dhe pilaf me mish të grirë dhe karrota / Pjesa e dytë

15 Tetor 2018, 09:16

Receta e dytë :Pilaf me mish të grirë dhe karrota

Përbërësit:

320 gr oriz

250 gr mish i grirë

1 kokërr qepë

70 ml verë e bardhë

1-2 karrota

Vaj ulliri + 1 lugë çaji gjalp

1 lugë gjelle majdanoz i grirë

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja :

Në një tigan ngrohim 2 lugë gjelle vaj dhe kaurdisim qepën deris atë zbutet. Shtojmë mishin dhe i trazojmë së bashku deri sa mishi të thërmohet. Rregullojmë mishin me kripë dhe piper.

 Shtojmë orizin të shpëlarë dhe  e trazojmë deri sa në tigan të mos ketë lagështirë.

E shuajmë me verë të bardhë dhe sapo të alkooli i verës të avullojë shtojmë ujin në raportin 1 masë oriz dhe 2 masa ujë ose lëng mishi apo perimësh. Rregullojmë shijen për kripë dhe piper  në se duhet dhe e lëmë orizin të ziejë për 14 minuta. Në 6 minutat e fundit shtojmë karrotat, 1 lugë çajo gjalp dhe 1 lugë gjelle majdanoz të grirë shumë hollë.

Pasi të kalojë koha e zierjes së orizit, vendosim mbi tenxhere 1 pecetë, pastaj vendosim kapakun dhe e lëmë orizin të pushojë për 10-15 minuta. Më pas e servirim duke bluar pak piper të zi nga mulliri.

Programe të tjera

Shiko të gjitha