Sallatë me qiqra nga zonja Vjollca

8 Prill, 10:19

Sallatë me qiqra

Përbërësit:

1 gotë qiqra të ziera ( 220 gr)

2 duar me rukola

1 kastravec

8-10 domate të thata ose ( pomodorini)

1/2 qepë të kuqe

1 grusht ullinj të zi

80 gr djath të bardhë

pak vaj ulliri

kripë dhe piper të zi

Përgatitja:

Kullojmë qiqrat dhe I lëmë mënjanë. Presim domatet e thata me shirita. ( Nëse përdorni domatet qershi i presim në 1/2 ose 1/4 varet nga madhësia). Djathin e presim në kubikë mesatarë. Qërojmë kastravecin dhe e presim atë në copëza. Në një tas vendosim qiqrat, domatet, e ullinjtë e kastravecit, qepën në kubikë. Të gjitha këto i marinojmë me kripë, vaj ulliri. Në një pjatancë shtojmë si bazë rukola dhe mbi të vendosim kubikë djathi dhe përsëri e spërkatim lehtë me pak vaj ulliri dhe më pas e shërbejmë menjëherë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha