Supë krem me finok nga zonja Vjollca

24 Shkurt, 10:44

Supë krem me finok 
2 finok
1/2 qepë mesatare 
2 patate
2 cm xhinxher 
600 ml ujë ose lëng perimesh
1 filxhan çaji qumësht 
2 lugë gjelle djath grana
kripë dhe piper të zi
pak vaj ulliri 
fara mix për dekor ( opsionale) 
Përgatitja: 
Në një tenxhere kaurdisim me pak vaj qepën të prerë në kubikë. Shtojmë në të xhinxher , finokun në fijë ose kubikë të vegjël e patatet në kubikë të vegjël e përziejmë sëbashku duke shtuar ujin ose lëngun e perimeve. I lëmë të ziejnë për 20 minuta e më pas I kalojmë në blender dore duke kthyer supën në krem. Rregullojmë konsistencën duke shtuar pak qumësht, djathin grana të grirë në rende. E vendosim në zjarr sat ë pushojë në temperaturë mesatare dhe e shërbejmë supën të ngrohtë duke e zbukuruar me gjethe kopër ose mix fara të pjekura ose bajame në feta. 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha