Turshi domate nga zonja Albana

28 Qershor, 13:10

Turshi domate

Përbërësit:

 • 2 kg domate
 • 2 litra ujë të vluar
 • 50 ml vaj
 • 1 lgj kripë
 • 2 lgj uthull
 • 2 lgj sheqer për kavanoz
 • 1 lgj kripë për kavanoz
 • 2 thelpinj hudhër për kavanoz
 • Majdanoz

Përgatitja:

Kaurdisim domatet në vaj sic janë. për dy kile domate shtojmë sheqerin, kripën, uthullën, ujin e zierë, dafinë, hudhër dhe uthullën e bardhë. Të gjitha këto I përziejmë duke vendosur edhe majdanozin përsipër, e mbushim kavanozin deri tek vija e bardhë e grykës, e përziejmë mirë dhe e mbulojmë me një pecetë.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha