Kastraveca të mbushura me krem djathi dhe domate nga zonja Vjollca

2 Korrik 2020, 11:22

Kastraveca të mbushura me krem djathi dhe domate

Përbërësit:

2 kastraveca

160 gr krem djathi ( ose gjizë)

2 lugë çaji fara luledielli

6 domate qershi

kripë dhe piper të zi

borzilok

Përgatitja:

Lajmë dhe presim kastravecat horizontalisht pastrojmë atë nga farat dhe formojnë haptazi duke I dhënë formën e një varke. Vendosim farat në tigan pa yndyrë dhe kaurdisim farat e lule diellit deri sat ë zverdhen pak. Domatet I presim në katërsh dhe I pastrojmë ato nga farat dhe I presim në kubikë shumë të vegjël. Në tasin me krem djathi dhe gjizë pa kripë shtojmë domatet në kubikë dhe domatet I përziejmë duke shtuar 1 lugë gjelle vaj ulliri, farat e lulediellit, kripë dhe piper të zi si dhe borzilok të copëtuar, I përziejmë mirë të gjithë përbërësit dhe vendosim tasin në frigorifer. Pas 30-40 minutash servirim kastravecat duke I shijuar të freskëta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha