Receta e ditës - Çomlek me mish dhe Revani me niseshte / Pjesa e parë

27 Shtator 2019, 12:51

Çomlek me mish

Përbërësit:

4-6 racione mish viçi

2 qepë mesatare

1 kg qepë të vogla

2 kokërr hudhër

Dafinë

1 lugë gjelle salsë (konsentrat)

1 gotë verë e kuqe

Piper i zi kokërr

Vaj ulliri

2 lugë gjelle uthull

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja

Pastrojmë qepët dhe i shpëlajmë ato duke i lënë të plota nëse janë të vogla, sa një arrë e madhe, në rast të kundërt i presim në katërsh.

2 qepët mesatare i grijmë shumë hollë.

Vendosim pak vaj në tigan dhe skuqim mishin derisa të marrë pak ngjyrë dhe shtojmë qepët e grira hollë, i  kavardisim së bashku me mishin derisa qepa të fillojë të zverdhet dhe të shkrihet pak.

Paralel në një tigan tjetër me pak vaj kavardisim qepët e vogla (sa një arrë) derisa ato të zverdhen pak. Më pas i shtojmë në një tenxhere ku kemi mishin, qepët, shtojmë hudhrat, i përziejmë së bashku dhe i shuajmë me verë. E lëmë sa vera të avullojë dhe shtojmë dafinën. Hollojmë salsën me pak ujë dhe e shtojmë në tenxhere. Shtojmë 5-6 kokrra piper të zi, kripë dhe piper nga mulliri dhe një gotë ujë të valuar. Mbyllim kapakun. Ulim temperaturën në nivel mesatar dhe e lemë të ziejë derisa mishi dhe qepa të kenë zier plotësisht. Kjo recetë mund të përfundojë në tenxhere, por në momentin e fundit që bashkojmë përbërësit mund t’i vendosim në një tavë dhe pasi ta kemi mbuluar me letër alumini mund ta vendosim për dy orë në temperaturë 190 gradë Celsius.

Programe të tjera

Shiko të gjitha