Receta e ditës - Jufka me pulë dhe sallatë bullguri me avokado / Pjesa e dytë

21 Janar 2019, 15:27

Receta e dytë: Sallatë me bullgur dhe avokado

Përbërësit:
2 fç ujë të valuar
1 avokado 
2 domate të qëruara
2 speca 
4,5 qepë të njoma
1/2 tufë majdanoz 
4 lgj vaj ulliri 
Lëngu i 1 limoni
1/2 l kumin
Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Vendosim bullgurin në një tenxhere me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe ujin e valuar.e fikim sobën dhe e lëmë të mbuluar me kapak për 15 minuta. Presim të gjitha perimet në kubikë të vegjël. Vendosim perimet në një tas . Pasi të jetë zbutur bullguri, e vendosim në një tas duke e thërrmuar me pirun. Shtojmë mbi bullgurin perimet e prera në kubikë. Në një tas përgatisim limon , kripë, vaj e piper. I përziejmë mirë dhe e shtojmë mbi sallatë. I trazojmë dhe e shërbejmë  të zbukuruar me feta avokado.

Programe të tjera

Shiko të gjitha