Receta e ditës - Mesnik dhe Supë krem me perime / Pjesa e dytë

22 Mars 2019, 09:48

Receta e dytë: Supë krem perime

Përbërësit:

1 qepë e kuqe

3 thelpinj hudhër

1 karrotë

1 patate

1 kungull

1 domate

1 filxhan çaji bizele

1 filxhan çaji bishtaja

1 selino

½ presh

Pak brokoli

Pak lulelakër

Kripë dhe piper i zi

1 gjethe dafine

Pak rozmarinë

1 filxhan kafe vaj ulliri

Përgatitja:

Të gjitha perimet i presim në kubikë të vegjël, ndërsa brokolin dhe lulelakrën në lule të vogla.

Vendosim tenxheren me vaj dhe kaurdisim qepën e hudhrat sa të zbuten pak. Shtojmë karrotat dhe i kaurdisim së bashku. Më pas shtojmë të gjitha perimet dhe i trazojmë së bashku. shtojmë lëngun e mishit të nxehtë, erëzat e kripën dhe i ziejmë së bashku për 10-15 minuta.  I kalojmë në blender dore dhe i kthejmë në pure. I japim një valë të nxehtë dhe e servirim duke e spërkatur me pak vaj ulliri.

Programe të tjera

Shiko të gjitha