Receta e ditës - Muffins me kungull e tërshërë dhe supë me thjerrëza / Pjesa e dytë

11 Nëntor 2019, 12:06

Supë me thjerrëza

Përbërësit:

1 gotë thjerrëza të verdha

1 kokërr qepë

1 karrotë

1 copë rrënjë selinoje

2 thelpinj hudhra

1 patate

1 domate

2 lugë gjalp

Pak nenexhik

Limon

Kripë dhe piper i bardhë

Përgatitja:

Shpëlajmë mirë thjerrëzat dhe i lëmë mënjëanë.

Në një tenxhere të thellë kavardisim qepën në kubikë. Shtojmë karrotën të grirë hollë, rrënjën e selinosë, hudhrat, i kavardisim së bashku, shtojmë pataten e prerë hollë. Në një tenxhere më ujë ose me lëng mishi/pule, hedhim perimet dhe thjerrëzat. Vendosim brenda në tenxhere gjysmë limon të larë mirë dhe i lëmë të ziejnë në temperaturë mesatare për 20 minuta. Më pas i kalojmë në blender duke i kthyer në krem.

Në fund shkrijmë pak gjalp dhe shtojmë në të pak nenexhik. Servirim supën duhe shtuar pak gjalp në çdo pjatë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha