Receta e ditës - Musaka me perime, mish e domate qershi dhe pancakes / Pjesa e dytë

12 Qershor 2019, 14:48

Receta e dytë: Pancakes

Përbërësit:

220 gr miell

30 gr sheqer

1 lç pluhur pjekës

2 kokrra vezë

240 ml qumësht

60 gr gjalp i shkrirë

fruta sipas dëshirës

mjalt

Përgatitja:

Përziejmë në një tas produktet e thata miell, sheqer e pluhur pjekës. Në një tas tjetër bashkojmë vezët e plota dhe 240 ml qumësht. Shtojmë produktet e thata tek tasi me produktet e lëngshme dhe i përziejmë bashkë. Në fund shtojmë gjalpin e tretur dhe i përziejmë mirë me tel vezësh. Vendosim një tigan të ngrohet në temperaturë mesatare. Kur tigani të jetë ngrohur shtojmë nga 1 lugë gjelle brumë. E hapim atë në formë rrethore me diametër 8 cm. E lëmë të piqet deri sa brumi të fillojë të krijojë flluska. I kthejmë dhe i lëmë të piqen nga ana tjetër. Por mund të vendosim feta me frutat që preferoni në brum para se ta kthejmë petullën. I shërbejmë me fruta të freskëta dhe mjalt.

Programe të tjera

Shiko të gjitha