Receta e ditës - Pilaf me bullgur e qiqra dhe qumështor kosove + sallatë me finok e portokall / Pjesa e dytë

31 Janar 2019, 16:44

Receta e dytë: Qumështor kosove(kajmaçin )

Përbërësit:
10 kokrra vezë 
10 lugë sheqer
1,2 litër qumësht

Përgatitja:
Rrahim vezët të plota në një tas, shtojmë 10 lugë sheqer dhe i rrahim derisa sheqeri të shkrijë. Më pas shtojmë qumështin të vakur dhe e trazojmë mirë  me tel dore derisa të shohim që sheqeri ka shkrirë plotësisht.

E hedhim kremin e përgatitur në një tepsi dhe e vendosim në furrën e parangrohur në temperaturën 220 gradë Celsius për 40 minuta. Pasi e nxjerrim ëmbëlsirën nga furra e lemë të ftohet plotësisht, më pas e presim me thikë në katrore dhe e shërbejmë të ftohtë.

Receta e tretë: Sallatë me finok dhe portokall

Përbërësit:
2 finokë
2 portokaj 
10 ullinj të zi pa bërthamë 
1 qepë e kuqe
4 lgj vaj ulliri
2 lgj lëng portokalli 
2 lgj lëng limoni 
Kripë dhe piper

Programe të tjera

Shiko të gjitha