Receta e ditës - Pulë e mbushur me oriz e majdanoz dhe Tortë me çokollatë / Pjesa e dytë

20 Dhjetor 2019, 13:17

Tortë me çokollatë (pa pjekje)

Përbërësit:

220 gr biskota pa yndyrë

160 ml krem pane për ëmbëlsirë

50 gr gjalp

220 gr çokollatë fondente

Për mbulesën e tortës:

110 gr çokollatë fondente

80 ml krem pane

25 gr gjalp

Përgatitja:

Vendosim biskotat në një qese, mbyllim qesen dhe i shtypim biskotat derisa të copëtohen në copëza, jo të bëhen thërrime, por në formën e një përsheshi. Biskota i largojmë nga qesja dhe i vendosim në një tas. Derdhim kremin në një tigan, shtojmë në të gjalpin, i trazojmë dhe i lëmë derisa të nxehen. Sapo gjalpi të shkrijë e shtojmë në tasin ku kemi çokollatën e grirë dhe e përziejmë derisa të shkrijë plotësisht çokollata.

Shtojmë çokollatën e shkrirë në tasin me biskotat e copëtuara dhe I përziejmë mirë derisa të gjitha biskotat të lyhen me çokollatë.

Në një tepsi unazë (portative) shtrojmë poshtë celefon dhe mbi të nivelojmë biskotat me çokollatë duke e ngjeshur mirë me ndihmën e një luge. Vendosim tepsinë në frigorifer për 1 orë.

Pasi të kalojë një orë përgatisim mbulesën e tortë. Ngrohim kremin pana, e shtojmë tëk çokollata e thërmuar, 25 gr gjalp të tretur, i përziejmë mirë dhe I shtojmë mbi tortë e përhapim mbi sipërfaqe dhe nga anët e tortës. Në fund I japim dekor përsëri me pak çokollatë të shkrirë sipas dëshirës.

Programe të tjera

Shiko të gjitha