Receta e ditës - Pulë me polentë e perime dhe sallatë me kus kus / Pjesa e dytë

31 Maj 2019, 13:34

Receta e dytë: Sallatë me kus kus

Përbërësit:

1 gotë kus kus

Kripë

2 lgj vaj ulliri

2 gota ujë te valuar

1 qepë të kuqe

250 gr domate

1 kastravec

1 tufë majdanoz

1 avokado

250 gr qiqra

nenexhik

1-2 limona

Përgatitja:

Ngrohim 2 gota ujë. Shtojmë në të kripë, va, kus kus dhe e trazojmë e më pas e mbulojmë me pecetë deri sa të pushojë për 10 minuta. Ndërkohë perimet i presim në kubikë dhe më pas i bashkojmë së bashku me kus kusin. Presim erzat trashë dhe i shtojmë në tas. Erzat i presim trashë trashë dhe i shtojmë në tas. Shpëlajmë qiqrat dhe I shtojmë dhe ato së bashku me perimet dhe kuskusin. I trazojmë mirë të gjitha së bashku. Shtojmë lëngun e limonit dhe pak lëkurë limoni dhe e trazojmë. Në fund shtojmë lëngun e një ose dy limonave (varet nga shija e secilit). Në fund e shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha