Receta e ditës - Qofte me lulelakër në furrë dhe kimë me vezë / Pjesa e parë

12 Mars 2020, 14:31

Qofte me lulelakër në furrë

Përbërësit:

600 gr lulelakër

½ qepë mesatare

2 lugë gjelle galetë e grirë

70 gr djathë I bardhë (I grirë)

2 lugë gjelle djathë parmixhan I grirë

kripë

1 kokërr vezë

1 tufë koper

Përgatitja:

Ziejmë lulelakrën me ujë me pak limon derisa të zbutet. E largojmë me një kullesë dhe e vendosim atë me një tas. E shtypim atë me pirun duke e thërrmuar.

Shtojmë në tasin me lulelakër ½ e qepës së grirë hollë, galetën e grirë, djathin e bardhë të grirë në rende, parmixhanin dhe atë të grirë në rende, kripë, vezë e plotë dhe 1 tufë koper të grirë hollë. E trazojmë mirë me lugë druri dhe formojmë qofte në madhësinë që dëshironi.

I vendosim në një tepsi ku kemi shtuar letër pjekje dhe I lyjmë sipër me vaj me ndihmën e një furçe. I vendosim në furrë në temperaturë 195 gradë Celsius për 15-20 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha