Receta e ditës - Supë me pashaqofte dhe fërgesë me vezë të ziera / Pjesa e dytë

12 Nëntor 2019, 12:49 | Përditesimi i fundit: 2019-11-12 12:50:09

Fërgesë me vezë të ziera

Përbërësit:

4 vezë ( të ziera 6 minuta)

3 domate mesatare

1 spec i kuq

Kripë dhe piper i zi

Piper i kuq

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle gjalp

2 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë

4 lugë gjelle mozzarella

Përgatitja:

Fillimisht vendosim vezët për të zierë, nga momentet e zierjes i lëmë vetëm 6 minuta. Presim domatet në feta të holla rrumbullake dhe specin e presim në kubikë të vegjël.

Ngrohim vajin dhe gjalpin dhe shtojmë në të specat, i kavardisim pak, dhe mbi to vendosim fetat e domates. Qërojmë vezët dhe i ndajmë në 2 gjysma vertikalisht dhe mbi çdo fetë domate vendosim një gjysmë veze. Spërkatim vezët me kripë, piper të zi, pipër të kuq, majdanoz të grirë hollë. Mbulojmë në fund vezët me djathë cheddar ose mozzarella.

Programe të tjera

Shiko të gjitha