Receta e ditës - Trileçe me kokos dhe patate me kërpudha dhe vezë / Pjesa e dytë

7 Shkurt 2020, 11:45

Patate me kërpudha dhe vezë

Përbërësit:

2 patate mesatare

1 lugë gjelle parmixhan i grirë hollë

3 lugë gjelle pure domate

1/2 lugë kafe rigon

1-2 kërpudha

125 gr mozzarella

1 vezë

3 feta proshutë krudo

Përgatitja:

Qërojmë patatet dhe i presim në feta të holla me trashësi 2 mm.

Lyejmë një tigan me vaj dhe vendosim në të në mënyrë rrethore, si tjergulla fetat e patateve duke mbuluar komplet sipërfaqen e tiganit dhe shtojmë pak kripë.

Spërkatim patatet me djathë parmixhan të grirë hollë. Vendosim kapakun për 5 minuta duke i dhënë mundësi djathit të shkrijë dhe patatja të skuqet pak.

Shpërndajmë mbi patate 3 lugë gjelle pure domate, duke lyer të gjithë sipërfaqen. Spërkatim lehtë me rigon të thatë.

Presim kërpudhat dhe i vendosim mbi salcë vetëm anash dukelënë mesin bosh. Hapim një vezë të plotë në qendër, i hedhim pak kripë dhe e vendosim kapakun për 5-7 minuta me qëllim që veza të mpikset dhe kërpudhat të zbuten.

Vendosim patatet me kërpudha dhe vezë në pjatë duke vendosur në të dhe 3 feta proshutë krudo.

Programe të tjera