Turli me thjerrëza \ Pjesa e dytë

9 Prill 2019, 10:55

Receta e dytë: Turli me thjerrza

Përbërësit:

1 kokërr qepë

2 thelpi hudhër

1 degë selino

2 karrota

1 patate

1 kungull

1 spec i kuq

1 spec jeshil

½ thjerrëza

4 lgj vaj ulliri

uthull

1 gjethe dafinë

kripë + piper i zi

Përgatitja:

Shpëlajmë thjerrëzat dhe i japim një valë për 5 minuta në temperaturë mesatare, i kullojmë dhe i lëmë mënjanë. Në një tenxhere ngrohim vajin dhe kaurdisim në të qepën e prerë në kubikë, hudhrën në copëza dhe i kaurdisim sa të zbuten pak, por jo të marrë ngjyrë. Shtojmë karrotat, patatet, selinonë, kungullin dhe i kaurdisim së bashku duke shtuar specat, të gjitha perimet e prera në kubikë, një domate, thjerrëzat, kripë, piper e dafinë dhe i përziejmë mirë duke i shtuar ujë të nxehtë baraz me nivelin e perimeveI lëmë të ziejnë për 15 minuta dhe më pas është gati për tu shërbyer.

Programe të tjera

Shiko të gjitha