Receta e ditës - Bullgur kokërrmadh me bajame dhe musaka me patate / Pjesa e parë

10 Janar 2019, 08:05

Receta e parë: Bullgur kokërrmadh me bajame

Përbërësit:

1 gotë bullgur kokërrmadh

1 lgj vaj ulliri

1 lç gjalp

1 fç bajame të qëruara

1 lgj rrush i thatë i zi

Kripë

2 gota ujë i nxehtë

Përgatitja:

Rrushin e zi e vendosim në ujë për 5 minuta. Më pas e mbulojmë. Në një tenxhere venmdosim vajin , bajamet dhe i kaurdisim deri sa ato të marrin një ngjyrë të verdhë. Shtojmë gjalpindhe sapo ai të shkrijë, shtojmë në tenxhere bullgurin , rrushin e thatë , kripë dhe 2 gota ujë të valuar. Vendosim kapakun dhe lëmë bullgurin të ziejë për 15 minuta . Vendosim një pecetë mbi tenxhere e më pas vendosim kapakun. E lëmë të pushojë për 20 minuta dhe më pas e servirim të ngrohtë.

Shënim: Për të qëruar bajamet nga lëkura mjafton ti vendosim ato për 15 minuta në ujë të nxehtë dhe lëkura del menjëherë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha