Receta e ditës - Bullgur me mëlçi dhe Dredhanik me arra e shërbet / Pjesa e parë

8 Janar 2019, 08:32

Receta e parë: Bullgur me mëlçi 
Përbërësit:

1 gotë uji bullgur i trashë 
1 lgj vaj ulliri
1 lgj rrush i thatë 
Mëlçi qingji 
1 lgj stika pishe 
1 kokërr qepë e thatë 
1 kokërr domate 
1 spec jeshil 
1/4 spec i kuq 
1 lugë margarinë 
1 lç kripë
1 lç piper i zi
2 gota ujë i zier

Përgatitja:
E lëmë rrushin e thatë kokërr vogël për 5 minuta në ujë dhe i kullojmë. Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe margarinë për të shkrirë. Pasi të ketë shkrirë, shtojmë stikat e pishës dhe i skuqim deri sa të marrin ngjrën rozë. Më pas shtojmë qepën dhe pas pak edhe mëlçcitë dhe i kaurdisim të gjitha bashkë. Pasi shtojmë specin dhe domaten e grirë , i trazojmë dhe për 2 minuta. Më pas shtojmë kripën, piperin e zi, bullgurin, rrushin, dhe ujin e zier. I lëmë të ziejnë për 15 minuta. Pasi bullguri të ketë zier, e lëmë për 20 minuta të pushojë dhe më pas e servirim.

Programe të tjera

Shiko të gjitha