Receta e ditës - Çomlek me peshk dhe Bullgur me erëza / Pjesa e dytë

8 Janar 2019, 09:14

Receta e dytë: Bullgur me erëza

Përbërësit:

1 gotë bullgur i trashë

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 kokërr qepë

1 lugë margarinë

2 lugë çaji nenexhik

1 lugë kafeje kerri

1 lugë kafeje piper i kuq

1 lugë kafeje piper i kuq i ëmbël

1 lugë kafeje ppiper i zi

1 lugë kafeje kripë

2 gota ujë të zier

Përgatitja:

Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe margarinën për të shkrirë. Pasi të ketë shkrirë, shtojmë qepën e grirë dhe e kaurdisim deri sa të ketë marrë ngjyrën rozë. Më pas shtojmë bullgurin e trashë. Pasi shtojmë kripën dhe erëzat, i kaurdism të gjitha edhe për një minutë më shumë. Shtojmë ujin e zier dhe i lëmë të ziejnë për 15 minuta. Pasi bullguri të ketë zier, e lëmë për 20 minuta të pushojë dhe më pas e servirim.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha