Receta e ditës - Shëndetlie dhe Sallate me bullgur / Pjesa e dytë

28 Nëntor 2018, 15:25

Receta e dytë: Sallatë me bullgur

Përbërësit:

1 kupë ujë i nxehtë

1 kupë bullgur

½ lëng limoni

6 lugë gjelle vaj ulliri

3 qepë të bardha mesatare

1 tufë majdanoz

5 qepë të njoma

1 qepë e kuqe

½ tufë nenexhik i freskët

1 domate

Kripë dhe piper i zi

½ shegë

Përgatitja:

Në një tas vendosim ujin e nxehtë, shtojmë bullgurin , 1-2 lugë gjelle lëng limoni, 6 lugë gjelle vaj dhe e trazojmë e më pas e mbulojmë për 10-15 minuta.

Qërojmë qepët e bardha dhe i presim në kubikë të vegjël.

Grijmë hollë majdanozin dhe gjethet e nenexhikut.

Presim qepët e njoma në unaza të holla dhe qepën e kuqe në kubikë të vegjël.

Domaten e qërojmë nga lëkura dhe i presim në kubikë të vegjël. Zbulojmë tasin me bullgur , e thërrmojmë me pirun dhe shtojmë në të erzat e grira hollë, domaten në kubikë, qepët në kubikë, kripë e piper të zi. I përziejmë mirë dhe më pas e shërbejmë duke is htuar 1 lugë gjelle kokrra shegë në çdo pjatë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha