SHBA: Kërcënimet nga opozita për të braktisur mandatet minojnë demokracinë

Ndërkombëtarët reagojne ashper dhe i kërkojnë opozitës shqiptare që të heqë dorë nga vendimi për bojkotin e Kuvendit dhe djegia e mandateve të deputetëve pas protestës së dhunshme ditën e shtunë. Pas Brukselit, që foli dje përmes zëdhënëses së KE-së (lexo këtu) dhe ambasadorit Luigi Soreca (lexo këtu), pasditen e sotme ka qenë Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që ka dënuar fort vendimin e opozitës.

Përmes një deklarate, ambasada amerikane shprehet se djegia e mandateve nga PD dhe LSI-ja minon demokracinë dhe saboton integrimin e Shqipërisë. SHBA u bën thirrje deputetëve të opozitës që të ngrihen mbi sherret politike dhe të refuzojnë vendimin e grupeve parlamentare të PD dhe LSI-së për të djegur mandatet. I vetmi deputet që ka dalë kundër vendimit të grupit deri tani është Lefter Koka i LSI-së (lexo këtu). 

"Një demokraci e shëndetshme kërkon një opozitë që funksionon në mënyrë konstruktive brenda institucioneve kushtetuese. Kërcënimet nga Partia Demokratike, Lëvizja Socialiste për Integrim dhe parti të tjera opozitare për të braktisur mandatet e tyre në parlament minojnë parimet bazë të demokracisë dhe sabotojnë përparimin e rëndësishëm që Shqipëria ka arritur në zbatimin e ligjit dhe qeverisjen e përgjegjshme.

Shtetet e Bashkuara iu bëjnë thirrje të gjithë deputetëve të ngrihen mbi sherret politike, të refuzojnë thirrjet për të braktisur mandatet e tyre dhe të mbrojnë idealet dhe parimet që janë me rëndësi thelbësore për çdo demokraci të fortë. Nëse dështoni të bëni punën tuaj, do të zhgënjeni njerëzit të cilëve keni privilegjin tu shërbeni"
thuhet ne deklaratën e SHBA-së

Ndërkohë që pasditen e sotme kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi një takim në selinë blu me ambasadorin britanik Duncan Norman. Takimi ka zgjatur më shumë se një orë, ndërsa në qendër të bisedës ka qenë djegia e mandateve nga opozita.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ops: 20/02/2019 00:11

  o komunista mos gezoni se dhe ne 21 janare u shprehen pro sales po i futen gishtin pastaj prandaj pritni akoma se do ju vijne supriza sepse kjo levizje e opozites nuk eshte thjeshte nje e tille

  Përgjigju
  • Partizani: 20/02/2019 09:35

   Ne rradhe te pare te te vij turp qe vazhdon akoma me termin Komunista dhe ti je i pari qe se ke iden cfar eshte koministi etj etj pir ti e ke degjuar te idhulli juaj Sali Berisha qe sdi gje tjeter pasi eshte dhe ka qene me komunist se vet Stalini. Pergjigjen e mori PD , por skeni par gje akoma

 • Ameriqia: 19/02/2019 23:59

  Akoma ka koka phallusash qe besojne qe dikush ne ket rast Amerika do o ndihmoje.50 vjet jua shnderroi ADN enver hoxha ne sllave ku ishte amerika?Gati 30 vjet demokraci ku ishte Amerika?Me keq se me pare eshte Shqiperia.Diten qe do e kuptoje dikush qe po slevize vet sta nxjer njeri geshtenjen nga zjarri atehere do e ken pak veshtire amerikanet me ne se do jemi te civilizuar jo kafshe te pagdhendura si tani.

  Përgjigju
 • Zu zu: 19/02/2019 23:54

  Thank you ShBA pr ndihmen qe I jep vendit tone te futet ne shinat e demokracise Kush nuk degjon e zbaton keshillat e demokracise me te perparuar ne bote , degjon e zbaton ato te Rusise Popull kupto e vepro drejt

  Përgjigju
 • Genti: 19/02/2019 23:49

  Ore po keto trapa nuk e kan kuptuar akoma, se po te dalesh kundra Amerikes eshte njesoj si te shurrosh kundra eres

  Përgjigju
 • Standig ovation!: 19/02/2019 23:08

  ..that'right Mrs.Ambassador!-..that is our opinion too,90% of Albanians agree with you...!..Long live to the Albanian-American Friendship..!Stay mean and go ahead,in name of Freedom, democracy and progress...=you have all the support and gratitude!!Thank you...!

  Përgjigju
 • Hinglateri: 19/02/2019 22:53

  Domethene Amerika ja ka bete m.. ne küke Berishes Bashes Monikes?

  Përgjigju
 • Mira: 19/02/2019 22:29

  Po i iken truri se po e kuptojne qe po i vjen fundi, burgu po i pret nuk kane shpetim.

  Përgjigju
 • Populli: 19/02/2019 21:56

  Perse e beni kaq te veshtire Kollaj fare arrestoni Salen Lulin dhe Moniken dhe qetesohet populli

  Përgjigju
 • Latif: 19/02/2019 20:43

  Po sa qejf keni me ju thene bota qe e keni gabim? Po qe nuk late bythe ambasadori pa puth? Politikanet tane te dhjere te te dyja kraheve (po i quajme krahe, pasi ashtu jan deklaruar, se me vepra, vetem krahe dhe politikane ska pasur).

  Përgjigju
 • rimu: 19/02/2019 20:15

  sali vrasësi..lul hajduti..monika floririt..nuk duan shtet..këto te tre ekan katandisur ketë vend si mos me keq..shpresa e vetme e shqiptarëve ësht ambasada amerikane..letju tregoj këtyre maskarenjëve se iku koha e rrumpallës.ka atdhur koha e dhenjes së llogarisë.saliju për 97.dhe gërdecin.luli për 300 miljon eurot e rruges së kombit..monika për floririn..

  Përgjigju
 • Tony: 19/02/2019 20:13

  Duket që dosjet e drejtuesve të PD dhe LSI po hapen? Për shkak se ata kanë tendencën të 'djegin anijet' dhe të shkatërrojnë sistemin në lëvizje në heshtje.

  Përgjigju
 • Tosi: 19/02/2019 20:06

  O lene ca thojn amerikanet se e kan ne terezi Po ne Po heqim keq . Un me ps jam si familje Po rama ka kalu Cdo kufi

  Përgjigju
  • Kjb: 19/02/2019 20:45

   Ik o Tos ko**a Intrigantet e pd jane kaq l**e dhe ne te shprehur lol

  • Unë: 19/02/2019 20:26

   Ke Të drejtë duhet të vij SALIU, Basha, Ndoka, Mediu, Meta me bllok, dhe gjithë banditat e tjerë që ti QË po vuan nga PS të bëhesh i pasur. Ik o mor bythe puno, mos na trego jam me PS e po vuaj. PS dhe RAMA JAN 1001 TË META DHE GABIME POR KURË NUK JANË SI PD.

  • Babalja: 19/02/2019 20:23

   Mos po e ngaterron ps me squpin?

 • Emilio: 19/02/2019 19:28

  Ok ja iku rama cili do vije??? Keta plerat perseri qe e kane rjepur kete komb per 25 vjet keta duhet te kalojne te gjithe ne plumb

  Përgjigju
 • Elton: 19/02/2019 19:19

  Keta amerikanet e "mutit" po ja hane shpirtin Sali Kellires, Lulush Bibilushit, Nafije Floririt..

  Përgjigju
 • Elton: 19/02/2019 19:18

  Boll o tifoza pa tru e pa memorie... per ke ambasade amerikane flisni qe kur sali berisha vrau kater te pafajshem me duar ne xhep ne bulevart AMBASADA USA E QUAJTI BURRE SHTETI!!! Per keto ambasada qenkeni ekzaltuar ju o popull !!! Keto ambasada me qellime thellesisht ne interes te vendit te tyre dhe JO POPULLIT SHQIPERISE KANE 25 vjet qe po na lene ne tranzicion e pa hapur negociatat ndaj thirri trurit dhe tregohuni racionale. Vazhdoni tani me komente histerike sic e keni zakon.

  Përgjigju
 • fadil BAJG gjoleka: 19/02/2019 19:14

  USA ËSHTË SHTETI NUMUR 1 NË BOT. A MENDONI JU SHQIPTAR SE USA FLET ME INTERES ? PO ÇFAR INTERESI KA USA PËR NE. PA USA NE ISHIM ZHDUK ME KOH ME PLERA KRYKRIMINEL SI QENI MALOK SALI MUTI JEVGU MEDI FUNDËRRINA HAJDUT KRIMINEL SHAL NGJITMI LUL KORENTI ME KOV. USA ËSHTË ËNGJËLLI I SHQIPTARVE KEMI FAT QË E KEMI NË KRAH. KRIMINELËT E PD E TË LSI I PRET REÇI . IMAGJINONI TË DREJTOI JEVGU FATMIR MEDIU ME MONA BUÇEN E ME FUNDËRINËN PETRIT QEN VASILI NIPI MANUSH MUT MYFTIUT. RROFT USA POSHT QENT KRIMINEL .

  Përgjigju
  • Alb:: 20/02/2019 09:37

   Mos u lodh ta imagjinosh! Te tille po e drejtojn. Prandaj po futet vendi n qorrsokak dhe popullsia vetem po tkurret!

 • Eri: 19/02/2019 19:11

  Si do ta interpretpjo SHQUPI kete deklarate te SHBA?

  Përgjigju
 • toni: 19/02/2019 18:47

  usa po ua mer shpirtin pak nga pak sales dhe likes

  Përgjigju
 • Arben Metani: 19/02/2019 18:36

  Falenderim te pafund per pozicionimin pro Shqiptareve.

  Përgjigju
 • Tirona: 19/02/2019 18:34

  Frik nga SPAKU ne burg hajdutet plerat e Kombit.kan pasuri prallore kopilat.Nuk shpetoni dot ne Rec do perfundoni.

  Përgjigju
 • Tan_Tironci: 19/02/2019 18:28

  Shkurt, qarte, pa tëci vërci.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 24/ ‘Për pak sa s’më ndaloi zemra kur u bë goli’ tifozët shqiptarë flasin për Report tv pas ndeshjes me Italinë: S’kemi pse dorëzohemi

Euro 24/ ‘Për pak sa s’më ndaloi zemra kur u bë goli’ tifozët shqiptarë flasin për Report tv pas ndeshjes me Italinë: S’kemi pse dorëzohemi